This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 60mm capacity which can hold up to 580 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 1 white presentation ring binder.
- General
- This stylish Esselte presentation ring binder contains a 4 D-ring mechanism with a 60mm capacity which can hold up to 580 sheets of A4 80gsm paper. The binder features clear pockets on the front and spine for personalised, professional reports, presentations, projects and more. Made from durable polypropylene, this pack contains 1 white presentation ring binder.
| Type | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Esselte |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Poland |
| Depth (mm) | 270 |
| Height (mm) | 324 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 90 |
| OEM | 49706 |
| Post Consumer Recycled Content | 70 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 70 |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Width (mm) | 275 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | PVC On Board |
| Spine Width | 60mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 60 |
| Filing Mechanism Type | Presentation Ring Binder |
| Sheet Capacity | 580 |
| Width | Extra Wide |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | White |
| Paper Size | A4 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 580g |
| Recycled % | 90 |
| Dimensions | 319x86x288mm |
| Capacity | 580 Sheets |
| Environment Support | 100% FSC® Recycled 90% Recyclable |
| Warranty | 36 months |
| Capacity - Paper Sheets | 580 |
| Label Holder | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Number of Pockets | 2 |
| Recyclable | Yes |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Ring Type | D-Ring |
| Clear Pocket | Front Cover and Spine |
| Binder Ring Type | D |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | 70% |
| FSC® Certified | Yes |
| Mechanism Size | 60mm |
| 2023 UK catalogue page no | 258 |
| 4 D-ring mechanism |
| Clear pockets on front and spine for personalisation |
| Colour: white |
| Holds up to 580 sheets |
| Made from durable polypropylene |
| Presentation ring binder |
| Size: A4 |