This premium quality Elba Panorama A4 presentation ring binder features clear pockets on the front, back and spine for complete personalisation. Made from hard wearing polypropylene covered board, this 50mm (500 sheet) capacity and a 70mm spine. This binder has a 4 D-ring mechanism and is ideal for professional reports, presentations, projects and more. This pack contains 4 red ring binders.
- General
- This premium quality Elba Panorama A4 presentation ring binder features clear pockets on the front, back and spine for complete personalisation. Made from hard wearing polypropylene covered board, this 50mm (500 sheet) capacity and a 70mm spine. This binder has a 4 D-ring mechanism and is ideal for professional reports, presentations, projects and more. This pack contains 4 red ring binders.
| Type | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | Poland |
| Depth (mm) | 345 |
| Height (mm) | 345 |
| Minimum Recycled Content (%) | 52 |
| OEM | 400008432 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 84 |
| Recycled Product | Up To 50% Recycled Material |
| Width (mm) | 330 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | PVC On Board |
| Spine Width | 50mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 84 |
| Filing Capacity (mm) | 50 |
| Filing Mechanism Type | Presentation Ring Binder |
| Sheet Capacity | 500 |
| Width | Standard |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | Red |
| Paper Size | A4 |
| Pre Consumer Recycled Content | 52 |
| Dimensions | 300x320x70mm |
| Capacity | 500 Sheets |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Label Holder | Yes |
| Number of Pockets | 3 |
| Number Of Rings | 4 Ring |
| Ring Type | D-Ring |
| Clear Pocket | Front Back & Spine |
| Binder Ring Type | D |
| On Promotion | No |
| Mechanism Size | 50mm |
| 2023 UK catalogue page no | 259 |
| 4 D-ring mechanism |
| Capacity: 50mm (500 sheets) |
| Clear pockets on the front, back and spine for personalisation |
| Colour: Red |
| For professional reports, presentations, projects and more |
| Hard wearing polypropylene covered board |
| Pack of 4 |
| Premium A4 presentation binders for document storage |
| Spine: 70mm |