This premium quality Elba Panorama A5 presentation ring binder features clear pockets on the front and spine for complete personalisation, along with three pockets on the inside for loose sheets and business cards. Made from hard wearing polypropylene covered board, this 25mm (250 sheet) binder features a 2 D-ring mechanism and is ideal for professional reports, presentations, projects and more. This pack contains 6 white ring binders.
- General
- This premium quality Elba Panorama A5 presentation ring binder features clear pockets on the front and spine for complete personalisation, along with three pockets on the inside for loose sheets and business cards. Made from hard wearing polypropylene covered board, this 25mm (250 sheet) binder features a 2 D-ring mechanism and is ideal for professional reports, presentations, projects and more. This pack contains 6 white ring binders.
| Type | Presentation Ring Binders |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 265 |
| Height (mm) | 265 |
| Minimum Recycled Content (%) | 44 |
| OEM | 400008434 |
| Recycled Product | Up To 50% Recycled Material |
| Width (mm) | 140 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | PVC On Board |
| Spine Width | 25mm Spine |
| Eco-Aware | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 25 |
| Filing Mechanism Type | Presentation Ring Binder |
| Sheet Capacity | 250 |
| Width | Standard |
| Orientation | Portrait |
| File Colour | White |
| Paper Size | A5 |
| Pre Consumer Recycled Content | 44 |
| Dimensions | 300x320x40mm |
| Capacity | 250 Sheets |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Label Holder | Yes |
| Number of Pockets | 3 |
| Number Of Rings | 2 Ring |
| Ring Type | D-Ring |
| Clear Pocket | Front Back & Spine |
| Binder Ring Type | D |
| On Promotion | No |
| Mechanism Size | 25mm |
| 2023 UK catalogue page no | 259 |
| 2 D-ring mechanism |
| Capacity: 25mm (250 sheet) |
| Clear pockets on the front and spine for personalisation |
| Colour: White |
| For professional reports, presentations, projects and more |
| Hard wearing polypropylene covered board |
| Pack of 6 |
| Premium A5 presentation binders for document storage |
| Spine: 35mm |