These Elba Ultimate suspension files are made from strong 240gsm manilla, reinforced with cotton fibres for maximum resistance and durability. Suitable for filing foolscap sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 50 green files.
- General
- These Elba Ultimate suspension files are made from strong 240gsm manilla, reinforced with cotton fibres for maximum resistance and durability. Suitable for filing foolscap sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 50 green files.
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Form | V-Base Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Tunisia |
| Depth (mm) | 420 |
| Height (mm) | 420 |
| OEM | 100331250 |
| Recycled Product | Minimum 70% Recycled Material |
| Width (mm) | 340 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Manilla |
| Eco-Aware | Yes |
| Grammage | 240gsm |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Warranty | 5 Years |
| For Use In | Filing Cabinets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Runner Width | 387mm |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Linked Files | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 150 |
| Stud Linking | No |
| 2023 UK catalogue page no | 227 |
| Colour: Green |
| Pack of 50 |
| Reinforced manilla suspension files |
| Size: Foolscap |
| Strong 240gsm reinforced board |
| V shaped base |