These Elba Ultimate Verticflex suspension files are made from strong 240gsm manilla, reinforced with cotton fibres for maximum resistance and durability. Suitable for filing A4 sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 25 green files.
- General
- These Elba Ultimate Verticflex suspension files are made from strong 240gsm manilla, reinforced with cotton fibres for maximum resistance and durability. Suitable for filing A4 sized documentation, these suspension files feature a V shaped base and are supplied in a pack of 25 green files.
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Form | V-Base Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Tunisia |
| Depth (mm) | 415 |
| Height (mm) | 421 |
| OEM | 100331150 |
| Width (mm) | 342 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Manilla |
| Grammage | 240gsm manilla |
| Dimensions | 240x330mm |
| Capacity | 15mm |
| Warranty | Lifetime Guarantee |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Runner Width | 330mm |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Linked Files | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 150 |
| Stud Linking | No |
| 2023 UK catalogue page no | 227 |
| Colour: Green |
| Pack of 25 |
| Reinforced base for durability |
| Reinforced manilla suspension files |
| Size: A4 |
| V shaped base |