These Elba Ultimate Verticflex files are made from 240gsm manilla reinforced with cotton fibres for maximum resistance. Suitable for foolscap sized documentation, these suspension files are ideal for filing reports or storing documents. Featuring a 30mm base for storage of up to 300 sheets. Supplied in a pack of 50 green files.
- General
- These Elba Ultimate Verticflex files are made from 240gsm manilla reinforced with cotton fibres for maximum resistance. Suitable for foolscap sized documentation, these suspension files are ideal for filing reports or storing documents. Featuring a 30mm base for storage of up to 300 sheets. Supplied in a pack of 50 green files.
| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | Hamelin |
| Brand | Elba |
| Form | Extra Capacity Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Tunisia |
| Depth (mm) | 420 |
| Height (mm) | 420 |
| OEM | 100331114 |
| Width (mm) | 350 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Manilla |
| Grammage | 240gsm manilla |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 30mm |
| Warranty | 5 Years |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Runner Width | 387mm |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Linked Files | No |
| Recycled Percentage | 100% |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 300 |
| Stud Linking | No |
| 2023 UK catalogue page no | 227 |
| 30mm capacity holds up to 300 sheets |
| Colour: Green |
| Pack of 50 |
| Reinforced manilla suspension files |
| Size: Foolscap |
| Strong 240gsm reinforced board |