| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Rexel |
| Form | V-Base Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 437 |
| Height (mm) | 437 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 70 |
| OEM | 78008 |
| Post Consumer Recycled Content | 70 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 77 |
| Recycled Product | Minimum 77% Recycled Material |
| Width (mm) | 284 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Manilla |
| Spine Width | 15 |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 15 |
| Sheet Capacity | 150 |
| Paper Size | Foolscap |
| Grammage | 180gsm |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| Capacity - Paper Sheets | 150 |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Suspension / Lateral File Depth (mm) | 166 |
| Suspension/Lateral Base | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar) | 387 |
| Suspension/Lateral Linking System | Suspension |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included | Yes |
| Runner Width | 387mm |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Linked Files | No |
| Recycled Percentage | 100% Manilla |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 150 |
| Stud Linking | No |
| 2023 UK catalogue page no | 226 |