| Type | Suspension Files |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Crystalfile |
| Form | V-Base Files |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Poland |
| Depth (mm) | 440 |
| Height (mm) | 440 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 3000041 |
| Recycled Product | More than 50% Recycled Material |
| Width (mm) | 95 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Manilla |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Filing Capacity (mm) | 15 |
| Sheet Capacity | 150 |
| Paper Size | Foolscap |
| Grammage | 225gsm |
| Item Gauge (gsm) | 80 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Dimensions | 240x387mm |
| Capacity | 15mm |
| For Use In | Filing Cabinets |
| Suspension / Lateral File Depth (mm) | 15 |
| Suspension/Lateral Base | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar) | 387 |
| Suspension/Lateral Linking System | Suspension |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included | Yes |
| Runner Width | 387mm |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Linked Files | No |
| Blue Angel Accredited | No |
| FSC® Certified | No |
| Number of Sheets | 150 |
| Stud Linking | No |
| 2023 UK catalogue page no | 226 |