This Jemini Switch Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with four shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x1600mm and comes in a white finish with grey oak doors to complement the Jemini furniture range.
- General
- This Jemini Switch Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with four shelves, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x1600mm and comes in a white finish with grey oak doors to complement the Jemini furniture range.
| Type | Cupboards |
| Manufacturer | VOW |
| Brand | Jemini |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 450 |
| Height (mm) | 1600 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | KF810476 |
| Width (mm) | 800 |
| Material | MFC |
| Biodegradable Information | No |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Width | 800mm |
| Weight | 70kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Door Colour | Grey Oak |
| Dimensions (WxDxH) | 800x450x1600mm |
| Lockable | Yes |
| Returns Allowed | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Style | 2 Door |
| Frame Colour | White |
| Self Assembly | Yes |
| Number Of Shelves | 3 |
| Height | 1600mm |
| Made To Order | No |
| Depth | 450mm |
| Cupboard Colour | White |
| Panel Colour | White |
| Fire Retardant | Low |
| Assembly Time (mins) | 25.00 |
| Capacity Weight: 10kg Per Shelf |
| Colour: White/Grey Oak |
| Complete with four shelves |
| Dimensions (WxDxH): 800x450x1600mm |
| Includes two lockable doors |
| Non-returnable |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details |