This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with one shelf, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x730mm and comes in a beech finish to complement the Jemini furniture range.
- General
- This Jemini Cupboard provides a convenient storage solution for organised office filing. Complete with one shelf, this cupboard is suitable for filing and storing lever arch and box files. The cupboard measures 800x450x730mm and comes in a beech finish to complement the Jemini furniture range.
| Type | Cupboards |
| Manufacturer | Vow |
| Brand | Jemini |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth (mm) | 450 |
| Height (mm) | 730 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | KF811213 |
| Width (mm) | 800 |
| Material | Wood |
| Biodegradable Information | No |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Width | 800mm |
| Weight | 28.44kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Door Colour | Beech |
| Dimensions (WxDxH) | 800x450x730mm |
| Lockable | Yes |
| Returns Allowed | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Style | 2 Door |
| Self Assembly | Yes |
| Number Of Shelves | 1 |
| Height | 730mm |
| Made To Order | No |
| Depth | 450mm |
| Cupboard Colour | Beech |
| Adjustable Height Shelves | Yes |
| Fire Retardant | Low |
| Assembly Time (mins) | 25.00 |
| 2023 UK catalogue page no | 886 |
| Complete with one shelf |
| Dimensions: 800x450x730mm |
| Finish: Beech |
| Includes two lockable doors |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details |