Durable, lightweight folding chair ideal for internal use in assemblies, exhibitions and other events. The seat has an integrated linking strip and folds for easy compact storage. Measuring 445x460x870mm, this pack contains 1 chair in blue.
- General
- Durable, lightweight folding chair ideal for internal use in assemblies, exhibitions and other events. The seat has an integrated linking strip and folds for easy compact storage. Measuring 445x460x870mm, this pack contains 1 chair in blue.
| Type | Canteen Chairs |
| Manufacturer | Titan |
| Brand | Folding |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 460 |
| Height (mm) | 290 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | KF78658 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 490 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 3.6kg |
| Dimensions | 460x515x870mm |
| Frame | Steel Frame |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | LOW HAZARD |
| Dimensions (WxDxH) | 445x460x870mm |
| Returns Allowed | No |
| Stackable | Yes |
| Style | Folding Chair |
| Frame Material | Steel |
| Frame Colour | Silver |
| Height Adjustable | No |
| Seat Height | 440mm |
| With Arms | No Arms |
| Back Height | 440mm |
| Recommended Weight Limit | 100kg |
| Back Height (mm) | 440 |
| Maximum Sitter Weight (st) | 16.00 |
| Self Assembly | Yes |
| Chair Colour | Blue |
| Footrest | Yes |
| Leg Type | 4 Leg |
| Folding | Yes |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Made To Order | No |
| Backrest | Yes |
| Seat Dimensions | 395x395mm |
| Seat Dimensions (WxD) | 395x395mm |
| Seat Width | 395 |
| Seat Depth | 395 |
| Fire Retardant | Low |
| Assembly Time (mins) | 1.00 |
| Adjustable Seat Angle | No |
| Back Width (mm) | 460 |
| 2023 UK catalogue page no | 927 |
| Colour: Blue |
| Double riveted construction with heavy duty feet for strength and durability |
| Folds for easy compact storage |
| Integrated linking strip |
| Non-returnable |
| Overall dimensions: W460 x D515 x H870mm |
| Seat Dimensions (WxD): 395x395mm |
| Seat Height: 440mm |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details) |
| Weight Capacity: 16 stones |