Jemini Desk High Side Filing Cabinets offer increased storage space without the added bulk. Simply position next to your desk end for an extension of your working area, increasing your productivity and making efficient use of space. This cabinet has 2 drawers which will accept foolscap files. The cabinet measures 800x600x730mm.
- General
- Jemini Desk High Side Filing Cabinets offer increased storage space without the added bulk. Simply position next to your desk end for an extension of your working area, increasing your productivity and making efficient use of space. This cabinet has 2 drawers which will accept foolscap files. The cabinet measures 800x600x730mm.
| Type | Filing Cabinets |
| Manufacturer | Vow |
| Brand | Jemini |
| Form | 2 Drawer Side Filer |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Turkey |
| Depth (mm) | 630 |
| Height (mm) | 770 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | KF78953 |
| Width (mm) | 850 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Wood |
| Width | 800mm |
| Finish | Grey Oak |
| Weight | 52.55kg |
| Dimensions | 800x600x730mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH) | 800x600x730mm |
| Lockable | Yes |
| Returns Allowed | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Self Assembly | Yes |
| Fixed/Mobile | Fixed |
| Anti-Tilt Mechanism | Yes |
| File Size | Foolscap/A4 |
| Load Capacity | 40kg Per Drawer |
| Handles | Bow Handles |
| Cabinet Colour | Grey Oak |
| Height | 730mm |
| No of Drawers | 2 |
| Made To Order | No |
| Depth | 600mm |
| Fire Retardant | Low |
| Assembly Time (mins) | 10.00 |
| 2023 UK catalogue page no | 885 |
| Can be used against a 600mm or 800mm desk end |
| Capacity Weight: 40kg Per Drawer |
| Dimensions (WxDxH): 800x600x730mm |
| Finish: Grey Oak |
| Non-returnable |
| Number of Drawers: 2 |
| Offers increased storage space and allows for extended work surface |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details |
| Will take foolscap files |