The Bisley 9 Drawer Multidrawer Cabinet is a robust and reliable choice for office storage. The smooth running drawers are 87mm deep and ideal for A4 filing, or storage of stationery and small items.
- General
- The Bisley 9 Drawer Multidrawer Cabinet is a robust and reliable choice for office storage. The smooth running drawers are 87mm deep and ideal for A4 filing, or storage of stationery and small items.
| Type | Multidrawer Cabinets |
| Manufacturer | Bisley |
| Brand | Bisley |
| Form | 9 Drawer |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 420 |
| Height (mm) | 860 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | H399NL-073 |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Width (mm) | 290 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel |
| Eco-Aware | Yes |
| Width | 279mm |
| Weight | 17.87kg |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Dimensions (WxDxH) | 279x380x860mm |
| Lockable | No |
| Returns Allowed | No |
| Self Assembly | Yes |
| File Size | A4 |
| Cabinet Colour | Goose Grey |
| Height | 860mm |
| No of Drawers | 9 |
| Drawer Depth | 375mm |
| Depth | 380mm |
| Fire Retardant | Low |
| Drawer Internal Dimensions (WxDxH) | 234x375x47mm |
| Assembly Time (mins) | 1.00 |
| 2023 UK catalogue page no | 887 |
| Dimensions (WxDxH): 279x380x860mm |
| Features 9 x 87mm deep drawers |
| Finish: Grey |
| Ideal for storing small items and stationery |
| Multidrawer cabinet for office or home storage |
| Non-locking |
| Non-returnable |
| Suitable for A4 filing |
| There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Northern Ireland & Republic of Ireland please call us for details |