Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
- General
- Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
| Type | Office Chairs |
| Manufacturer | Dynamic |
| Brand | Dura |
| Country of Origin | China |
| Material | Fabric |
| Weight | 12kg |
| Dimensions | 640x600x920-990mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 410-480mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Height | 490mm |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Chair Colour | Black |
| On Promotion | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Back Type | Medium |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 485mm |
| Back Width | 485mm |
| Base Finish | Chrome |
| Seat Slide | No |
| With Headrest | No |
| Type of Arm | Fixed |
| Adjustable Headrest | No |
| Air-mesh fabric seat |
| chrome gas lift and 5 star base |
| Durable curved nylon backrest |
| Durable fixed nylon armrest |
| Single lever lock and tilt mechanism |
| Weight tilt tension control |