The Eclipse 3 is the all round operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
- General
- The Eclipse 3 is the all round operator chair that provides functionality and comfort. The well equipped mechanism provides independent seat and backrest angle adjustment that can be locked in any position. Perfect for the all day operator requirement.
Available in a range of five different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
| Type | Office Chairs |
| Manufacturer | Dynamic |
| Brand | Eclipse Plus |
| Country of Origin | China |
| Material | Bonded Leather & Mesh |
| Dimensions | 600x600x970mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Standards | ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 430-550mm |
| With Arms | No Arms |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Height | 500-540mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Chair Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Back Type | High |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Back Width | 441mm |
| ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance tested |
| Breathable, height adjustable mesh backrest |
| Height adjustable, padded lumbar support |
| Optional armrest choices |
| PCB: Permanent contact backrest feature |
| Soft Bonded leather seat |
| Twin lever mechanism for seat height and backrest tilt adjustment |