A popular range of stylish, high back executive armchairs representing outstanding value. The Galloway is an inviting looking chair that is just as comfortable as it looks. Stitched leather or fabric upholstery options are perfectly complemented by anthracite coloured armrests and wheelbase. This vast range is further extended with a cantilever visitor option.
- General
- A popular range of stylish, high back executive armchairs representing outstanding value. The Galloway is an inviting looking chair that is just as comfortable as it looks. Stitched leather or fabric upholstery options are perfectly complemented by anthracite coloured armrests and wheelbase. This vast range is further extended with a cantilever visitor option.
| Type | Visitors Chairs |
| Manufacturer | Dynamic |
| Brand | Galloway |
| Material | Fabric |
| Weight | 21.5kg |
| Dimensions | 670x730x1035mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 480mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 660mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Depth | 500mm |
| Back Width | 530mm |
| Available in Black or Blue Fabric, Black, White and Brown Leather |
| Black robust cantilever frame |
| Matching padded arm pads with gun metal grey frame |
| Patterened upholstery finish |
| Soft cushioned seat and backrest |