Be a comfortable passenger in the Metro, a chair that delivers paramount comfort and quality engineering. The classically designed square tubed frame has a stylish extra-large mesh backrest that is curved to provide lumbar support. Built in armrests are included and the large airmesh upholstered seat continues to deliver seating excellence to make those conference and meetings a more enjoyable ride.
- General
- Be a comfortable passenger in the Metro, a chair that delivers paramount comfort and quality engineering. The classically designed square tubed frame has a stylish extra-large mesh backrest that is curved to provide lumbar support. Built in armrests are included and the large airmesh upholstered seat continues to deliver seating excellence to make those conference and meetings a more enjoyable ride.
| Type | Visitors Chairs |
| Manufacturer | Dynamic |
| Brand | Metro |
| Material | Fabric |
| Weight | 18.5kg |
| Dimensions | 600x510x870mm |
| Frame | Metal Frame |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Height | 470mm |
| With Arms | Fixed Arms |
| Back Height | 410mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Chair Colour | Black |
| Leg Type | 4 Leg |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Back Width | 440mm |
| Black nylon square tubed frame |
| Fixed nylon armrests |
| Large cushioned seat pad |
| Secure squared mesh backrest |
| Stackable up to 4 high |