This Plastic free, soft toilet roll is made from sustainable bamboo which is naturally hypoallergenic. Free chemicals and pesticides, the Vegan Certified and Carbon Balanced toilet tissue is suitable for all skin types, including sensitive skin. Supplied in a pack of 12 jumbo sized rolls, each containing 150 metres.
- General
- This Plastic free, soft toilet roll is made from sustainable bamboo which is naturally hypoallergenic. Free chemicals and pesticides, the Vegan Certified and Carbon Balanced toilet tissue is suitable for all skin types, including sensitive skin. Supplied in a pack of 12 jumbo sized rolls, each containing 150 metres.
| Type | Toilet Tissue |
| Manufacturer | The Cheeky Panda Ltd |
| Brand | The Cheeky Panda |
| Form | Jumbo Roll |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 38.5 |
| Height (mm) | 29.5 |
| OEM | PFMINJRL12 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 38.5 |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Roll Length (M) | 150 |
| Roll Width (mm) | 94 |
| Thickness | 2 Ply |
| Environment Support | FSC Certified |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Ply | 2 |
| Sheet size | 125x94mm |
| Core Size | 76mm |
| Roll Length | 150m |
| Core Diameter | 76 |
| 2023 UK catalogue page no | 742 |
| 2-Ply |
| Certified vegan by The Vegan Society |
| Core: 45mm |
| Entirely plastic free |
| Made from sustainable bamboo |
| Mini jumbo toilet roll |
| Pack of 12 |
| Roll Length: 150m |
| Suitable for sensitive skin |
| Super absorbent |