Reduce washroom paper consumption with our Tork SmartOne Toilet Roll. It provides one sheet at a time for hygienic use. This high-capacity roll fits in a range of SmartOne dispensers for demanding washrooms with high traffic. Its dispensing method cuts consumption by up to 40% compared to jumbo toilet roll dispensers, meaning more visits per roll and less maintenance. Blocked pipes are minimised due to the paper's quick disintegration and packaging is hassle-free with the Tork Easy Handling Bag.
- General
- Reduce washroom paper consumption with our Tork SmartOne Toilet Roll. It provides one sheet at a time for hygienic use. This high-capacity roll fits in a range of SmartOne dispensers for demanding washrooms with high traffic. Its dispensing method cuts consumption by up to 40% compared to jumbo toilet roll dispensers, meaning more visits per roll and less maintenance. Blocked pipes are minimised due to the paper's quick disintegration and packaging is hassle-free with the Tork Easy Handling Bag.
| Type | Toilet Tissue |
| Manufacturer | Essity |
| Brand | Tork |
| Form | Roll |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 590 |
| Height (mm) | 590 |
| Minimum Recycled Content (%) | 75 |
| OEM | 472242 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 390 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N) | Yes |
| Roll Length (M) | 200 |
| Recycled % | 75 |
| Thickness | 2 Ply |
| Dimensions | 134x180mmx207m |
| Environment Support | FSC and EU Ecolabel Certified |
| Warranty | 12 Months |
| Recyclable | Yes |
| Sheets Per Roll | Approx 1150 |
| Centrefeed | Yes |
| Cleaning Description | Centrefeed toilet roll for SmartOne dispensers |
| Ply | 2 |
| Sheet size | 134x180mm |
| On Promotion | No |
| Roll Length | 207m |
| Contents | 1 pack of 6 rolls |
| EU Ecolabel Accredited | Yes |
| FSC® Certified | Yes |
| Elemental ChLorine Free | Yes |
| Manufacturer Reference | 472242 |
| Number of Ply | 2 Ply |
| Totally Chlorine Free | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 752 |
| 1,150 sheets per roll |
| 2-ply tissue |
| Advanced quality core inner diameter 44mm |
| Compatible with T8 dispensers |
| Improve hygiene levels with single-sheet dispensing - guests touch only what they take |
| Pack of 6 |
| Perfectly balance costs and maintenance with our SmartOne toilet tissue |
| Roll Size (LxW): 207m x 134mm |
| Sheet Length 180mm |
| SmartCore core removal for fast and easy refills |