Avery Multipurpose labels are suitable for use with all types of printers, including copiers. The labels now feature NEW UltraGrip™ varnish technology that ensures only the highest quality product is put through your printers. The UltraGrip™ technology is designed to make sure the printer feeds the label sheet correctly.
As printers are not perfect, it's recommended to select 'labels' as the media type and use the multipurpose tray to load the sheets to get the best results when using Avery labels. The label format is 70 x 42.3 mm with 21 labels per sheet, making it perfect for various applications.
You can print these labels using Avery Design & Print online label creator, which is entirely free.
- General
- Avery Multipurpose labels are suitable for use with all types of printers, including copiers. The labels now feature NEW UltraGrip™ varnish technology that ensures only the highest quality product is put through your printers. The UltraGrip™ technology is designed to make sure the printer feeds the label sheet correctly.
As printers are not perfect, it's recommended to select 'labels' as the media type and use the multipurpose tray to load the sheets to get the best results when using Avery labels. The label format is 70 x 42.3 mm with 21 labels per sheet, making it perfect for various applications.
You can print these labels using Avery Design & Print online label creator, which is entirely free.
| Type | Address Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 310 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 3652 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | Yes |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Non-Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 990g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 21 per Sheet |
| Label Size | 70x42.3mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Shape | Rectangle |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Label Colour | White |
| On Promotion | No |
| Jam Free | Yes |
| Application | Multipurpose |
| Block Out | No |
| Corner Type | Square |
| Delivery Feed | Individual Sheet |
| Label Finish | Matt |
| Opaque | Yes |
| Selvedge | Yes |
| Shape of Label | Rectangle |
| Software Template | 3652 |
| FSC® Certified | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 332 |
| 100 sheets / 21 label per sheet |
| A4 format |
| Designed for use in all laser and inkjet printers |
| easy-to-use template software Avery Design and Print |
| label size: 70 x 42.3 mm |
| labels for a range of applications at work or at home |
| Made from FSC certified paper from responsibly-managed forests |
| UltragripĠ’‚¢Æ’¢Æ’¢¢¢â€š¬â€¦¡â€š¬Æ’¢â‚¬¦â€š¾Æ’¢â‚¬Å¡â€š¢ |