Avery Multipurpose labels are suitable for all kinds of printers and copiers. They now come equipped with NEW UltraGrip™ varnish technology to ensure you get the best quality print. UltraGrip™ technology has been designed to guarantee that your printer feeds the label sheet correctly. We advise selecting 'labels' as the media type and utilizing the multipurpose tray to load the sheets. This will ensure that you get optimum results from our labels.
The label format is 105 x 37 mm with 16 labels per sheet, making them ideal for a variety of applications.
To print your labels, you can use our FREE Avery Design & Print online label creator.
- General
- Avery Multipurpose labels are suitable for all kinds of printers and copiers. They now come equipped with NEW UltraGrip™ varnish technology to ensure you get the best quality print. UltraGrip™ technology has been designed to guarantee that your printer feeds the label sheet correctly. We advise selecting 'labels' as the media type and utilizing the multipurpose tray to load the sheets. This will ensure that you get optimum results from our labels.
The label format is 105 x 37 mm with 16 labels per sheet, making them ideal for a variety of applications.
To print your labels, you can use our FREE Avery Design & Print online label creator.
| Type | Address Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 306 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 3484 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 216 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | Yes |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Non-Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 990g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 16 per Sheet |
| Label Size | 63.5x46.6mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Shape | Rectangle |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Label Colour | White |
| On Promotion | No |
| Jam Free | Yes |
| Application | Multipurpose |
| Block Out | No |
| Corner Type | Square |
| Delivery Feed | Individual Sheet |
| Label Finish | Matt |
| Opaque | Yes |
| Selvedge | Yes |
| Shape of Label | Rectangle |
| Software Template | 3484 |
| FSC® Certified | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 332 |
| 100 sheets / 16 labels per sheet |
| A4 format |
| Designed for use in all laser and inkjet printers |
| easy-to-use template software Avery Design and Print |
| label size: 105 x 37 mm |
| labels for a range of applications at work or at home |
| Made from FSC certified paper from responsibly-managed forests |
| UltragripĠ’‚¢Æ’¢Æ’¢¢¢â€š¬â€¦¡â€š¬Æ’¢â‚¬¦â€š¾Æ’¢â‚¬Å¡â€š¢ |