Adding mini inkjet address labels is a quick and easy way to ensure undelivered mail is returned to the sender. You can choose these mini labels with 189 per sheet. Did you also know that you can create bespoke labels by adding your own designs, images and company logo’s onto these labels?
- General
- Adding mini inkjet address labels is a quick and easy way to ensure undelivered mail is returned to the sender. You can choose these mini labels with 189 per sheet. Did you also know that you can create bespoke labels by adding your own designs, images and company logo’s onto these labels?
| Type | Small labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 214 |
| Height (mm) | 214 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | J8658-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 304 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | No |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 350g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 189 per Sheet |
| Label Size | 25.4x10mm |
| Dimensions | 215x10x330mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 25.4 x 10 |
| Labels per Pack | 4725 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 189 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | No |
| Print Method | Inkjet |
| Label Colour | White |
| On Promotion | No |
| Application | Multipurpose |
| Delivery Feed | Individual Sheets |
| Label Finish | Matt |
| Opaque | Yes |
| Selvedge | Yes |
| Shape of Label | Rectangle |
| Software Template | J8658 |
| Corner Shape | Round |
| 2023 UK catalogue page no | 333 |
| 25 sheets with 189 labels per sheet |
| Handwrite or print onto the labels |
| label Size: 25.4 x 10mm |
| Made from FSC certified paper from responsibly-managed forests |
| Reward & motivate with personalised messages |
| Using Avery Design and Print templates you can personalise the labels for each child |