These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 38.1 x 21.2mm and this pack contains 25 A4 sheets, with 65 white labels per sheet (1625 labels in total).
- General
- These Avery mini labels are ideal for use as return address labels, as well as marking and organising documents. For use with your inkjet printer, the labels feature jam free printing for reliable results every time. These mini labels measure 38.1 x 21.2mm and this pack contains 25 A4 sheets, with 65 white labels per sheet (1625 labels in total).
| Type | Small labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 8 |
| Height (mm) | 8 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | J8651-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 238 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | No |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Biodegradable Information | 50 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 350g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 65 per Sheet |
| Label Size | 38.1x21.2mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 38.1 x 21.2 |
| Labels per Pack | 1625 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 65 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | No |
| Print Method | Inkjet |
| Label Colour | White |
| On Promotion | No |
| Application | Addressing |
| Delivery Feed | Individual Sheets |
| Label Finish | Matt |
| Opaque | Yes |
| Selvedge | Yes |
| Shape of Label | Rectangle |
| Software Template | J8651 |
| Corner Shape | Round |
| Quick Dry | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 329 |
| 25 sheets of 65 labels (1625 total) |
| Adhesive mini labels ideal for files, folders and boxes |
| Colour: white |
| Compatible with inkjet printers |
| Dimensions: 38.1 x 21.2mm |
| Ideal for use as barcode, price or return address labels |
| Smudge free technology |
| Template software is available online |