With Avery QuickPEEL™ recycled address labels you can make a difference and help to protect the environment. Not only are these labels made from 100% chlorine-free, bleached recycled paper but during the manufacturing process any waste material is completely recycled. Both the labels and packaging can be recycled with normal office waste.
These recycled labels are guaranteed JamFREE™ ensuring they run smoothly through your laser printer every time and also include the Avery QuickPEEL™ technology for faster application. Simply divide the sheet of 16 labels along the perforation to expose the label edges and then peel and apply. Ideal for addressing envelopes, parcels and tubes as well as organising and filing.
Send the right message with a neatly printed label using Avery Design & Print, free template software where you can personalise your labels with company logos and business branding.
The label format is 99.1 x 33.9mm with 16 labels per sheet.
- General
- With Avery QuickPEEL™ recycled address labels you can make a difference and help to protect the environment. Not only are these labels made from 100% chlorine-free, bleached recycled paper but during the manufacturing process any waste material is completely recycled. Both the labels and packaging can be recycled with normal office waste.
These recycled labels are guaranteed JamFREE™ ensuring they run smoothly through your laser printer every time and also include the Avery QuickPEEL™ technology for faster application. Simply divide the sheet of 16 labels along the perforation to expose the label edges and then peel and apply. Ideal for addressing envelopes, parcels and tubes as well as organising and filing.
Send the right message with a neatly printed label using Avery Design & Print, free template software where you can personalise your labels with company logos and business branding.
The label format is 99.1 x 33.9mm with 16 labels per sheet.
| Type | Address Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 310 |
| Height (mm) | 310 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | LR7162-100 |
| Post Consumer Recycled Content | 100 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 220 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | Yes |
| Green Product | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | 100% Post Consumer Waste |
| Adhesive Type | Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 1.20kg |
| Recycled % | 100 |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 16 per Sheet |
| Label Size | 99.1x33.9mm |
| Dimensions | 220x20x310mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 99.1 x 33.9 |
| Labels per Pack | 1600 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 16 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Print Method | Laser |
| 2023 UK catalogue page no | 331 |
| 100 sheets / 16 labels per sheet |
| 100% recycled labels and backing sheet |
| A4 format |
| easy-to-use template software Avery Design and Print |
| jamFREE printing - special edges on the label sheet ensures no adhesive residue is left on your |
| label size: 99.1 x 34 mm |
| perfect for laser printers |
| permanent adhesive |