Make your filing clearer and your documents easier to find by using Avery Eurofolio File Label. These useful little labels allow you to differentiate your files so that you can easily tell what is where, helping you find what you need in no time. Perfect for use with Eurofolio size files, these tabs are compatible with a range of laser printers enabling you to produce clear, easy-to-read text to save you time and give your archiving system a professional finish. This pack contains 600 labels, with 25 sheets and 24 labels per sheet.
- General
- Make your filing clearer and your documents easier to find by using Avery Eurofolio File Label. These useful little labels allow you to differentiate your files so that you can easily tell what is where, helping you find what you need in no time. Perfect for use with Eurofolio size files, these tabs are compatible with a range of laser printers enabling you to produce clear, easy-to-read text to save you time and give your archiving system a professional finish. This pack contains 600 labels, with 25 sheets and 24 labels per sheet.
| Type | File Spine Labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Form | 24 per A4 Sheet |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 345 |
| Height (mm) | 305 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | L7170-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 213 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | Yes |
| Green Product | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 350g |
| Label Size | 134x11mm |
| Dimensions | 215x10x305mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 134 x 11 |
| Labels per Pack | 600 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 24 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| For Inkjet Printers | Yes |
| For Copiers | Yes |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Print Method | Inkjet/Laser |
| 2023 UK catalogue page no | 261 |
| 25 sheets of 24 labels (600 total) |
| Adhesive labels for lever arch files |
| BlockOut - Opaque labels to cover previous information |
| Colour: white |
| Compatible with Eurofolio size files |
| Compatible with laser printers |
| Dimensions: 134 x 11mm |
| Jam free for smooth printing |
| Template software is available online |