These white mini labels are ideal for marking up 35mm slides to identify and organise your slide library. And with constant handling, the special laser material guarantees the print won’t rub off. Also great for the office to organise your documents as filing labels.
Our mini organisation labels come in 84 labels per sheet in 46 x 11.1mm format. Suitable for printing in most laser printers, the excellent print finish on these bright white labels is clear and sharp either in colour or black and white.
Use the free template software, Avery Design & Print to create your mini labels. Here you can find a selection of images ready to use or just create your own with text and graphics, it’s never been easier. Simply design and print it out on your laser printer.
- General
- These white mini labels are ideal for marking up 35mm slides to identify and organise your slide library. And with constant handling, the special laser material guarantees the print won’t rub off. Also great for the office to organise your documents as filing labels.
Our mini organisation labels come in 84 labels per sheet in 46 x 11.1mm format. Suitable for printing in most laser printers, the excellent print finish on these bright white labels is clear and sharp either in colour or black and white.
Use the free template software, Avery Design & Print to create your mini labels. Here you can find a selection of images ready to use or just create your own with text and graphics, it’s never been easier. Simply design and print it out on your laser printer.
| Type | Small labels |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | Yes |
| Country of Origin | UK |
| Depth (mm) | 322 |
| Height (mm) | 322 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | L7656-25 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 254 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| For Laser Printers | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Biodegradable Information | 100 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Species of Tree | Aspen/Birch/Eucalyptus/Pine/Spruce |
| Adhesive Type | Permanent |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 320g |
| Sheets Or Rolls | A4 Sheets |
| Labels Per Sheet | 84 per Sheet |
| Label Size | 46x11mm |
| Dimensions | 215x10x325mm |
| Backing Sheet Size | A4 |
| Label Shape | Rectangle |
| Label Size (mm x mm) | 46 x 11.11 |
| Labels per Pack | 2100 |
| Labels Per Sheet/Fanfold | 84 |
| Sheets/Rolls | Sheets |
| Environment Support | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Warranty | 12 Months |
| For Inkjet Printers | No |
| For Copiers | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Print Method | Laser |
| Label Colour | White |
| On Promotion | No |
| Application | Multipurpose |
| Delivery Feed | Individual Sheets |
| Label Finish | Matt |
| Opaque | Yes |
| Selvedge | Yes |
| Shape of Label | Rectangle |
| Software Template | L7656 |
| FSC® Certified | Yes |
| Corner Shape | Round |
| 2023 UK catalogue page no | 333 |
| 25 sheets with 84 Labels per sheet |
| Can also be used for labelling hard drives and other data storage devices |
| floppy discs and 35mm slides |
| Labels for videos |
| Pocket Size: 46 x 11.1mm |