A Versatile & Extremely Useful Folding Trolley Manufactured With an Aluminium Frame & Polypropylene Shelves
Can be Folded in One Simple Move - Ideal in Areas Where Space is Limited
Easy folded mechanism
Ideal for use in offices, shops, schools etc
Capacity of 25kg per shelf U.D.L.
- General
- A Versatile & Extremely Useful Folding Trolley Manufactured With an Aluminium Frame & Polypropylene Shelves
Can be Folded in One Simple Move - Ideal in Areas Where Space is Limited
Easy folded mechanism
Ideal for use in offices, shops, schools etc
Capacity of 25kg per shelf U.D.L.
| Type | Shelf Trolleys |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Brand | Proplaz® Fold |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 1082 |
| Height (mm) | 211 |
| OEM | CI583Y |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 470 |
| Material | Aluminium/Polypropylene |
| Weight | 8kg |
| Dimensions | 670x430x1060mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Maximum Load | 75kg |
| Style | 3-Tier |
| Number Of Shelves | 3-Tier |
| Wheel Diameter | 75mm |
| Tyre Type | Polypropylene |
| Wheel Type | Polypropylene |
| 2023 UK catalogue page no | 863 |
| A Versatile & Extremely Useful Folding Trolley Manufactured With an Aluminium Frame & Polypropylene Shelves |
| Can be Folded in One Simple Move - Ideal in Areas Where Space is Limited |
| Capacity of 25kg per shelf U.D.L |
| Easy folded mechanism |
| Ideal for use in offices, shops, schools etc |