Aluminium Construction With a Telescopic Handle & Expanding/Contracting Base
Fits Easily into a Car Boot/Van
Incorporates a Foam Rubber Handle for Your Comfort, Plastic Load Protectors On The Base of The Rear Uprights & Corner Buffers for Added Protection to You Walls
- General
- Aluminium Construction With a Telescopic Handle & Expanding/Contracting Base
Fits Easily into a Car Boot/Van
Incorporates a Foam Rubber Handle for Your Comfort, Plastic Load Protectors On The Base of The Rear Uprights & Corner Buffers for Added Protection to You Walls
| Type | Platform Trucks |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Brand | GPC |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 570 |
| Height (mm) | 570 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | GI001Y |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 80 |
| Width (mm) | 238 |
| Material | Aluminium |
| Weight | 8.5kg |
| Dimensions | 420x725x960mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Maximum Load | 150kg |
| Weight Capacity | 150 |
| Wheel Diameter | 100mm |
| Platform Height | 160mm |
| Tyres | Plastic |
| Wheel Type | Castor |
| 2023 UK catalogue page no | 860 |
| Aluminium Construction With a Telescopic Handle & Expanding/Contracting Base |
| Fits Easily into a Car Boot/Van |
| Incorporates a Foam Rubber Handle for Your Comfort, Plastic Load Protectors On The Base of The Rear Uprights & Corner Buffers for Added Protection to You Walls |