Certified to EN 14183 standard
Compact storage, ideal for storing in small gaps
Aluminium construction, with non-slip feet
Distance between the top platform & handrail is 600 mm providing safety when in use
Slim for storing away out of sight in small gaps
- General
- Certified to EN 14183 standard
Compact storage, ideal for storing in small gaps
Aluminium construction, with non-slip feet
Distance between the top platform & handrail is 600 mm providing safety when in use
Slim for storing away out of sight in small gaps
| Type | Steps |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Brand | Climb-It® |
| Form | Step Ladder |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 565 |
| Height (mm) | 1050 |
| OEM | FS192Z |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 475 |
| Material | Aluminium |
| Weight | 4kg |
| Dimensions | 475x565x1050mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Standards | EN 14183 |
| Returns Allowed | No |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Platform Size | 330x260mm |
| 2023 UK catalogue page no | 866 |
| Aluminium construction, with non-slip feet |
| Certified to EN 14183 standard |
| Compact storage, ideal for storing in small gaps |
| Distance between the top platform & handrail is 600 mm providing safety when in use |
| Slim for storing away out of sight in small gaps |