This convenient and high quality, 2 tread aluminium step ladder has a tubular steel frame and large, slip resistant treads for durability and safety. Tested to the highest standards, it folds away easily for quick and efficient storage and economy of space. This step ladder is 490mm high and has a maximum load capacity of 100kg.
- General
- This convenient and high quality, 2 tread aluminium step ladder has a tubular steel frame and large, slip resistant treads for durability and safety. Tested to the highest standards, it folds away easily for quick and efficient storage and economy of space. This step ladder is 490mm high and has a maximum load capacity of 100kg.
| Type | Steps |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Brand | VFM |
| Form | Step Ladder |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 970 |
| Height (mm) | 970 |
| OEM | 359293 |
| Width (mm) | 500 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 6kg |
| Dimensions | 490mm |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Use | Step Ladder |
| Standards | EN 131 |
| Maximum Load | 100kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Maximum Height | 490 |
| Recyclable | Yes |
| With Castors | No |
| On Promotion | No |
| EN Standard Code | EN 14183 |
| EN Standards Accredited | Yes |
| Extendable | No |
| Fold Away | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 866 |
| 2 slip resistant treads |
| Folds away quickly for convenient storage |
| Height to top step: 490mm |
| Load capacity: 100kg |
| Made from tubular steel for long lasting use |
| Robust step ladder allows you to climb securely |
| Tested to the highest standards for increased safety |