The Smoothmove Secure Ship and Store Box is an environmentally friendly, reusable box made from 100% recycled double-thickness corrugated board.
It features Fastfold automatic assembly for your convenience. Each box has a secure locking lid and reinforced hand holes for easy storage, and transportation and to protect the integrity of the contents.
Labelling space on the side of the box offers effortless identification of contents at a glance, ensuring this box is easily incorporated into your current filing system.
Pack of 5
- General
- The Smoothmove Secure Ship and Store Box is an environmentally friendly, reusable box made from 100% recycled double-thickness corrugated board.
It features Fastfold automatic assembly for your convenience. Each box has a secure locking lid and reinforced hand holes for easy storage, and transportation and to protect the integrity of the contents.
Labelling space on the side of the box offers effortless identification of contents at a glance, ensuring this box is easily incorporated into your current filing system.
Pack of 5
| Type | Packing Cartons |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 952 |
| Height (mm) | 110 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 6205301 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 705 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Corrugated Board |
| Closure | Lock in Handles |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 6990g |
| Recycled % | 100 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 480x470x412mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Internal Dimensions | 457x457x406mm |
| Recyclable | Yes |
| Packing Type | Box |
| On Promotion | No |
| Fastfold | Yes |
| Construction | Double Wall |
| Carry Handles | Yes |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Seal Type | Lock in closure |
| 2023 UK catalogue page no | 348 |
| 100% recyclable |
| easy to break down to store flat |
| made from FSC® certified 100% recycled board |
| made from strong double-thickness cardboard |
| no tape is needed and the lock-in handles add strength and secure the lid closed |
| Pack of 5 |