Provide economical storage around your home or office for all types of components, using the Fellowes R-Kive Earth Series Parts Bin.
Each parts bin features a large labelling area for easy identification of contents at a glance, leaving you free to organise and sort your filing system quickly and easily.
Pack of 50
- General
- Provide economical storage around your home or office for all types of components, using the Fellowes R-Kive Earth Series Parts Bin.
Each parts bin features a large labelling area for easy identification of contents at a glance, leaving you free to organise and sort your filing system quickly and easily.
Pack of 50
| Type | Parts Containers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Parts Bin |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 650 |
| Height (mm) | 650 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 07355 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 430 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled % | 100 |
| Dimensions | 200x280x102mm |
| Capacity - Volume (l) | 5.71 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 204x306x104mm |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Internal Dimensions | 200x280x102mm |
| Storage Box Internal Depth (mm) | 280 |
| Storage Box Internal Height (mm) | 102 |
| Storage Box Internal Width (mm) | 200 |
| Storage Type | Parts Bin |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Recycled Percentage | Yes |
| FSC® Certified | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 858 |
| Made from FSC® certified 100% recycled board |
| 100% recyclable |
| Economical solution for the storage for all types of components |
| Labelling area for easy identification of contents |
| Pack of 50 |