The Kensington Wired ValuKeyboard features a spill-proof sealed membrane design to resist coffee, water and other liquids. It offers reliable plug and play operation with a wired USB connection. A sealed membrane design lets liquid from accidental spills run through without damaging keyboard electronics.
Compatible operating systems: Windows 8; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 10; macOS 10.10 or above; macOS 10.9
- General
- The Kensington Wired ValuKeyboard features a spill-proof sealed membrane design to resist coffee, water and other liquids. It offers reliable plug and play operation with a wired USB connection. A sealed membrane design lets liquid from accidental spills run through without damaging keyboard electronics.
Compatible operating systems: Windows 8; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 10; macOS 10.10 or above; macOS 10.9
| Type | Keyboards |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Kensington |
| Form | PC Keyboard |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 495 |
| Height (mm) | 481 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1500109 |
| Width (mm) | 174 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 565g |
| Dimensions | 180x460x23mm |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Dimensions (WxDxH) | 153x461x27mm |
| WEEE Registration Number | HB0045SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Recyclable | No |
| Wired/Wireless | Wired |
| Connection | PS/2 & USB |
| On Promotion | No |
| Connectivity | USB |
| Wired / Wireless | Wired |
| WEEE Compliant | Yes |
| Mac or PC Compatible | Mac and PC |
| 2023 UK catalogue page no | 449 |
| 105 Key keyboard layout |
| Essential Euro currency symbol |
| PC and Mac compatible |
| Plug & Play operation with USB connection |
| Spill Proof with sealed membrane design |
| Wired 150cm USB cable |