Fellowes Magazine Files have been designed to provide high quality, maximum strength storage for magazines, catalogues, company literature and more.
The file features Fastfold assembly for quick and easy construction and a large labelling area for straightforward identification at a glance.
Pack of 10
- General
- Fellowes Magazine Files have been designed to provide high quality, maximum strength storage for magazines, catalogues, company literature and more.
The file features Fastfold assembly for quick and easy construction and a large labelling area for straightforward identification at a glance.
Pack of 10
| Type | Magazine Files & Racks |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 557 |
| Height (mm) | 557 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | 0186004 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 346 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Weight | 1.790g |
| Dimensions | 350x560x35mm |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 12 months |
| Label Holder | No |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Internal Dimensions | 78x311x258mm |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| Number of Compartments | One |
| Storage For | A4 literature and magazines |
| Contents | 10 x File |
| Recycled Percentage | 100% |
| FSC® Certified | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Labels Included | No |
| 2023 UK catalogue page no | 306 |
| Easy to assemble |
| Ideal solution for organising your magazines and literature |
| label area on front and back spine to offer you flexibility |
| Pack of 10 |
| Size: A4 |