The Fellowes Standard Adjustable Foot Rest offers dual-position height adjustment to conform to the posture of the user and relieve aches and strains associated with extended desk work.
The free-floating platform allows legs to stretch for increased circulation, while the textured surface massages the soles of the feet to relieve work-related tension and help to avoid injury and comply with health and safety regulations.
- General
- The Fellowes Standard Adjustable Foot Rest offers dual-position height adjustment to conform to the posture of the user and relieve aches and strains associated with extended desk work.
The free-floating platform allows legs to stretch for increased circulation, while the textured surface massages the soles of the feet to relieve work-related tension and help to avoid injury and comply with health and safety regulations.
| Type | Chair Accessories |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth (mm) | 455 |
| Height (mm) | 455 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 48121-70 |
| Width (mm) | 335 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accessory Type | Footrests |
| Material | Plastic |
| Weight | 1.67kg |
| Dimensions | 435x350x90mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Height Adjustable | Yes |
| On Promotion | No |
| Platform Material | Plastic |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Platform Size | 435x350mm |
| 2023 UK catalogue page no | 515 |
| dual-position height adjustment |
| free-floating platform allows legs to stretch for increased circulation |
| Standard adjustable footrest |
| textured surface massages soles of feet to relieve tension |