Suitable for use indoors or outside, weatherproof Nobo clip-down display frames give instant access to frequently changed information.
Simply lift up the aluminium frame edges to insert a new notice or poster easily. Whether you opt for a wall-mounted model or free-standing 'A' frame, additional accessories are available to customise your display.
- General
- Suitable for use indoors or outside, weatherproof Nobo clip-down display frames give instant access to frequently changed information.
Simply lift up the aluminium frame edges to insert a new notice or poster easily. Whether you opt for a wall-mounted model or free-standing 'A' frame, additional accessories are available to customise your display.
| Type | Picture Frames |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 40 |
| Height (mm) | 1390 |
| OEM | 1902208 |
| Width (mm) | 976 |
| Material | Aluminium & PVC |
| Paper Size | A0 |
| Weight | 5.37kg |
| Dimensions | 899x1247x17mm |
| Dimensions (WxDxH) | 976x1390x40mm |
| Frame Material | Aluminium Frame |
| Wall Mount | Yes |
| Frame Type | Snap |
| On Promotion | No |
| Free Standing | No |
| Waterproof | Yes |
| Wall Mountable | Yes |
| Front Material | PVC |
| Includes Fixings | Yes |
| Loading | Front-loading |
| 2023 UK catalogue page no | 610 |
| A0 size Clip Frame ideal for notices information |
| Anti-glare PVC protection sheet |
| Supplied with wall fixings |
| Weatherproof aluminium design suitable for use indoors or outside |