Easy to adjust for personal comfort using foot pressure, no bending or stooping required. Convenient locking mechanism holds footrest in preferred position until you readjust it.
Features Microban antimicrobial product protection to inhibit the uncontrolled growth of stain and odour-causing bacteria on the footrest. Microban technology is built-in during the manufacturing process so it will not wash off or wear away. Adjustable height between 108 and 146mm.
- General
- Easy to adjust for personal comfort using foot pressure, no bending or stooping required. Convenient locking mechanism holds footrest in preferred position until you readjust it.
Features Microban antimicrobial product protection to inhibit the uncontrolled growth of stain and odour-causing bacteria on the footrest. Microban technology is built-in during the manufacturing process so it will not wash off or wear away. Adjustable height between 108 and 146mm.
| Type | Chair Accessories |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 455 |
| Height (mm) | 455 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8035001 |
| Width (mm) | 340 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accessory Type | Footrests |
| Material | Plastic |
| Weight | 2.2kg |
| Dimensions | 445x333mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Height Adjustable | Yes |
| On Promotion | No |
| Platform Material | Plastic |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Platform Size | 445x333mm |
| Antibacterial Protection | Microban Antimicrobial Product Protection |
| 2023 UK catalogue page no | 512 |
| accredited by FIRA International |
| Built-in Microban® protection fights the growth of harmful bacteria for the lifetime of the produc |
| prevents back and leg discomfort by ensuring the correct posture is adopted |