An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be stored upright and is wide in order to enable easy viewing.
- General
- An easy way to store and organise your paperwork and files, this Deflecto Linking Wall File Pocket easily screws into the wall and comes with linking pins which can be used to link as many pockets together as necessary. It is designed for documents to be stored upright and is wide in order to enable easy viewing.
| Type | Literature Displays |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Brand | Deflecto |
| Form | Wall Mounted |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United States |
| Depth (mm) | 370 |
| Height (mm) | 345 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | DE732YTCRY |
| Post Consumer Recycled Content | 100 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 195 |
| Material | Polystyrene |
| Orientation | Landscape |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 207g |
| Dimensions | WxDxH: 330x101x178mm |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions (WxDxH) | 330x105x190mm |
| Stackable | Yes |
| On Promotion | No |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material Thickness | 1.9mm |
| Number of Compartments | 1 |
| Wall Fixings Included | Yes |
| Wall mounted | Yes |
| Capacity or Pockets | 1 Pocket |
| 2023 UK catalogue page no | 607 |
| Accepts A4 and letter-size documents |
| Brackets for hanging over partitions |
| Includes linking pins and wall-mounting kit |
| No need to drill holes for stacked pockets |
| Stack vertically for increased storage |
| Wall-mounted pocket for A4 files |