Made of sturdy plastic, the Deflecto Graphite Portrait A4 Literature Holder is ideal for wall-mounting in an office lobby or reception area, or for use in museums or other attractions. The pocketed design shows clearly the cover of brochures or leaflets to entice visitors into picking one up, ensuring that people remain informed.
- General
- Made of sturdy plastic, the Deflecto Graphite Portrait A4 Literature Holder is ideal for wall-mounting in an office lobby or reception area, or for use in museums or other attractions. The pocketed design shows clearly the cover of brochures or leaflets to entice visitors into picking one up, ensuring that people remain informed.
| Type | Literature Displays |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Brand | Deflecto |
| Form | Wall Mounted |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 66 |
| Height (mm) | 248 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | CP078YTGRA |
| Post Consumer Recycled Content | 100 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 268 |
| Material | Polystyrene |
| Orientation | Portrait |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 334g |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions (WxDxH) | 265x100x260mm |
| Pocket Size | A4 Pockets |
| Material Thickness | Pockets 2.5mm |
| Number of Compartments | 1 |
| Wall Fixings Included | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 607 |
| Dimensions: W265 x H260 x D100mm |
| For A4 literature |
| For booklets and brochures |
| Includes wall-fixing kit |
| Single pocket display |
| Sturdy plastic construction |
| Wall-mounted literature holder |