This Deflecto SteriTouch waste bin is made from enhanced material to prevent the spread of germs. Ideal for busy professionals, students, teachers or homeworkers, the SteriTouch material will keep users safe from contamination by blocking the replication of DNA. The waste bin has a capacity of 14 litres and is supplied in black.
- General
- This Deflecto SteriTouch waste bin is made from enhanced material to prevent the spread of germs. Ideal for busy professionals, students, teachers or homeworkers, the SteriTouch material will keep users safe from contamination by blocking the replication of DNA. The waste bin has a capacity of 14 litres and is supplied in black.
| Type | Desk Side Bins |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Brand | Deflecto |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 315 |
| Height (mm) | 315 |
| OEM | CP025STBLK |
| Width (mm) | 260 |
| Material | Polypropylene |
| Weight | 330g |
| Dimensions | 315x315x255mm |
| Capacity | 14 Litre |
| Use For | Office Waste |
| Shape | Round Bin |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 315x315x255mm |
| Material Thickness | 1.5mm |
| Wastebin Colour | Black |
| 2023 UK catalogue page no | 51 |
| Capacity: 14 litres |
| Colour: Black |
| Easy to clean |
| Plastic waste bin |
| Smooth, circular design |