Fellowes plastic binding combs offer a high quality yet cost effective method of binding. Combs are available in a variety of sizes suitable for binding between 2-500 page documents when used with a suitable 21 loop plastic comb binding machine. Available in a variety of colours and pack sizes of 25, 50 and 100.
- General
- Fellowes plastic binding combs offer a high quality yet cost effective method of binding. Combs are available in a variety of sizes suitable for binding between 2-500 page documents when used with a suitable 21 loop plastic comb binding machine. Available in a variety of colours and pack sizes of 25, 50 and 100.
| Type | Binding Machine Supplies |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Binding Combs |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 324 |
| Height (mm) | 324 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 5346502 |
| Width (mm) | 162 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Filing Capacity (mm) | 12 |
| Sheet Capacity | 80 |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 10g |
| Dimensions | 12x12x300mm |
| Warranty | 1 year |
| Capacity - Paper Sheets | 80 |
| Number Of Rings | 21 Ring |
| Document Size | A4 |
| Max Capacity | 80 Sheets |
| Diameter/Spine Width | 12mm |
| Profile | Round |
| Max Sheet Capacity | 80 |
| No of Loops | 21 |
| On Promotion | No |
| Diameter Spine Width | 12mm |
| Quantity Supplied | 100 |
| Binding Comb Size (mm) | 12 |
| 2023 UK catalogue page no | 578 |
| A4 black 12mm plastic binding combs - 100 pack |