For labelling wires, cables, and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
- General
- For labelling wires, cables, and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo Rhino |
| Form | Dymo Rhino Tapes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 110 |
| Height (mm) | 110 |
| OEM | 18488 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 87 |
| Material | Flexible Nylon |
| Roll Length (M) | 3.5 |
| Roll Width (mm) | 12 |
| Dimensions | 12mmx3.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Tape Size | 12mm |
| Colour On Colour | Black on White |
| Labelling - Tape System | IND |
| Tape Width | 12mm |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 554 |
| RoHS compliant |
| Temperature rating: -10°C to 80°C |
| UL recognized component to UL 969 |
| White 12mm flexible nylon tape to fit all Rhino machines |