DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
- General
- DYMO Rhino Nylon Fabric Labels are perfect for labelling wires, cables and rounded surfaces. Flexible Nylon labels conform and stick tightly to wires, cables, curved and textured surfaces. Tear-proof material resists damage when pulled through tight spaces or conduits.
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo Rhino |
| Form | Dymo Rhino Tapes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 110 |
| Height (mm) | 110 |
| OEM | 18489 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 86 |
| Material | Nylon |
| Roll Length (M) | 3.5 |
| Roll Width (mm) | 19 |
| Weight | 54g |
| Label Size | 19mm |
| Dimensions | 19mmx3.5m |
| Warranty | 1 Year |
| For Use With | Rhino 5200/4200/XTL 300/XTL 500/M1011 |
| Compatible Or Original | Original |
| Recyclable | Yes |
| Tape Size | 19mm |
| Colour On Colour | Black on White |
| Labelling - Tape System | IND |
| Tape Width | 19mm |
| On Promotion | No |
| Quantity Supplied | 1 |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 554 |
| White 19mm flexible nylon tape to fit all Rhino machines |