Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess.
LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 5XL/4XL label makers.
Buy a pack of 6 (2177564) and Save 10%
- General
- Authentic DYMO LabelWriter Labels are an efficient and cost-effective solution to all of your mailing, shipping and organisational needs. Using direct thermal printing technology that prints without ink or toner, you enjoy more labelling and less ink mess.
LW labels come in rolls packed with pre-sized labels, making it easy to print one label or hundreds without the hassle of sheets, waste or label jams. LabelWriter labels are designed for DYMO 5XL/4XL label makers.
Buy a pack of 6 (2177564) and Save 10%
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo |
| Form | Address Labels |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 390 |
| Height (mm) | 115 |
| OEM | S0904980 |
| Width (mm) | 94 |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Adhesive Type | Permanent |
| Weight | 692g |
| Label Size | 104x159mm |
| Dimensions | 96x93x118mm |
| Label Size (mm x mm) | 104 x 159 |
| Environment Support | FSC Certified |
| Warranty | 1 Year |
| For Use With | 4XL Printer |
| Compatible Or Original | Original |
| FSC (Y/N) | Yes |
| Recyclable | Yes |
| Tape Size | 104x159mm |
| Labelling - Tape System | LW |
| On Promotion | No |
| Labels Per Roll | 220 |
| Quantity Supplied | 220 Labels |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 562 |
| 4 inch shipping label to fit Labelwriter 4XL |