Bring order to your home or workspace with DYMO LetraTag Labels. Created for use with the DYMO LetraTag label makers, the labels are packaged in a convenient easy-to-load cassette, and they feature an easy-peel backing for trouble-free application. With print technology that eliminates the need for traditional ink or toner, DYMO LetraTag Labels let you organise your items with ease.
- General
- Bring order to your home or workspace with DYMO LetraTag Labels. Created for use with the DYMO LetraTag label makers, the labels are packaged in a convenient easy-to-load cassette, and they feature an easy-peel backing for trouble-free application. With print technology that eliminates the need for traditional ink or toner, DYMO LetraTag Labels let you organise your items with ease.
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo |
| Form | Dymo LetraTag Tape |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 530 |
| Height (mm) | 154 |
| OEM | S0721510 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 100 |
| Material | Paper |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Roll Length (M) | 4 |
| Roll Width (mm) | 12 |
| Weight | 31g |
| Label Size | 104x159mm |
| Dimensions | 149x93x22mm |
| Warranty | 1 Year |
| For Use With | Dymo Letratag LT100T/LT100H |
| Compatible Or Original | Original |
| Recyclable | Yes |
| Tape Size | 12mm |
| Tape Width | 12mm |
| On Promotion | No |
| Quantity Supplied | 1 |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 556 |
| Pearl white 12mm paper tape to fit Letratag range |