DYMO Rhino Labels, Black Print on White are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed.These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
- General
- DYMO Rhino Labels, Black Print on White are a perfect solution for general labelling in and around any facility where general identification and supplementary information are needed.These labels are ideal for warning and safety messages, patch panels/face plates and general labelling. The strong adhesive and the flexible material make this vinyl tape a reliable selection for many applications.
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo Rhino |
| Form | Dymo Rhino Tapes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 110 |
| Height (mm) | 110 |
| OEM | 18445 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 85 |
| Material | Vinyl |
| Roll Length (M) | 5.5 |
| Roll Width (mm) | 19 |
| Dimensions | 19mmx5.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Tape Size | 19mm |
| Colour On Colour | Black on White |
| Labelling - Tape System | IND |
| Tape Width | 19mm |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 554 |
| White 19mm permanent vinyl tape to fit all Rhino machines |