For general labelling or extreme conditions; Vinyl labels offer moisture, chemical and UV resistance, making them ideal for labelling both indoors and outdoors. Available in the widest range of colours that adhere to key OSHA, ANSI and ISO colour standards.
- General
- For general labelling or extreme conditions; Vinyl labels offer moisture, chemical and UV resistance, making them ideal for labelling both indoors and outdoors. Available in the widest range of colours that adhere to key OSHA, ANSI and ISO colour standards.
| Type | Label Tapes |
| Manufacturer | Dymo |
| Brand | Dymo Rhino |
| Form | Dymo Rhino Tapes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Belgium |
| Depth (mm) | 110 |
| Height (mm) | 110 |
| OEM | 18443 |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 85 |
| Material | Vinyl |
| Roll Length (M) | 5.5 |
| Roll Width (mm) | 9 |
| Dimensions | 9mmx5.5m |
| Compatible Or Original | Original |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Tape Size | 9mm |
| Colour On Colour | Black on White |
| Labelling - Tape System | IND |
| Tape Width | 9mm |
| Text Colour | Black |
| Tape/Label Colour | White |
| 2023 UK catalogue page no | 554 |
| RoHS compliant |
| Temperature rating: -40°C to 80°C |
| UL recognized component to UL 969 |
| White 9mm permanent vinyl tape tto fit all Rhino machines |