A range of high quality EZLoad films are available to complement your Ultima 35 Roll Laminator. All film is supplied in ready to use packs of two rolls, ready for error free loading.
- General
- A range of high quality EZLoad films are available to complement your Ultima 35 Roll Laminator. All film is supplied in ready to use packs of two rolls, ready for error free loading.
| Type | Laminating Film Rolls |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | GBC |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 360 |
| Height (mm) | 360 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 3400931EZ |
| Width (mm) | 225 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Finish | Gloss |
| Weight | 7.4kg |
| Thickness | 125 micron |
| Gauge (micron) | 125.00 |
| Laminated Pocket Type | Film Roll |
| Dimensions | 305mmx60m |
| Dimensions (WxDxH) | 240x440x130mm |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Roll Length | 60 metre |
| Use With | GBC Ezload Laminator |
| Number of Rolls | 2 |
| 2023 UK catalogue page no | 568 |
| 125micron |
| 305x60m to fit Ultima 35 |
| EZ load laminator gloss film roll |