The FC-100V is a financial calculator with several functions like Amortization of loan, margin calculation and compound interest calculation. Its incorporate a full dot 4 line display allowing easy input, confirmation, changes and correction of each parameter. Its very efficient for repeat calculations.
- General
- The FC-100V is a financial calculator with several functions like Amortization of loan, margin calculation and compound interest calculation. Its incorporate a full dot 4 line display allowing easy input, confirmation, changes and correction of each parameter. Its very efficient for repeat calculations.
| Type | Handheld Calculators |
| Manufacturer | Casio |
| Brand | Casio |
| Country of Origin | Thailand |
| Depth (mm) | 13.8 |
| Height (mm) | 161.5 |
| OEM | FC-100V-2-W-ET |
| Width (mm) | 77 |
| Weight | 110g |
| Dimensions | 84x163x19mm |
| Warranty | 2 Year Manufacturer Warranty |
| Model | FC-100V |
| Use | Financial |
| Print Function | No |
| Power | Battery |
| Display | 4 Line Display |
| Case | Hard Case |
| Auto Power Off | Yes |
| Batteries Used | AAA x1 |
| Battery Life | 17 000 Hours |
| 2023 UK catalogue page no | 588 |
| 10 digit |
| 6 constant & 1 independent memory |
| amortization of loans |
| annual percentage rate |
| Compound interest calculations |
| savings loans & leasing |