The XT460 is an 8 channel two way radio by Motorola. It has a Tri-coloured LED interface that allows you identify radio features and status.
Clear audio, loudspeaker settings, dust and water resistant make this a great walkie talkie for harsh environment like construction and industry settings. The XT420 runs on a PMR unlicensed frequency so there are no call charges or subscriptions . Designate 16 pre-recorded channel names for your departments and easily stay in touch with a range around 9km.
* Subject to terrain and conditions
- General
- The XT460 is an 8 channel two way radio by Motorola. It has a Tri-coloured LED interface that allows you identify radio features and status.
Clear audio, loudspeaker settings, dust and water resistant make this a great walkie talkie for harsh environment like construction and industry settings. The XT420 runs on a PMR unlicensed frequency so there are no call charges or subscriptions . Designate 16 pre-recorded channel names for your departments and easily stay in touch with a range around 9km.
* Subject to terrain and conditions
| Type | 2 Way Radios |
| Manufacturer | Motorola |
| Brand | Motorola |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 258 |
| Height (mm) | 258 |
| OEM | XT460 |
| Width (mm) | 168 |
| Weight | 256g |
| Dimensions | 116x58x40mm |
| Model | XT460 |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Power Source | Battery |
| Water Resistant | Yes |
| Battery Type | 3.7V Li-Ion |
| Number of Channels | 16 Channel |
| Range Outdoor | 9km |
| Battery Life Standby | 20 Hours |
| Transmit Power | 0.5 Watt |
| Range Indoor | 13 floors |
| 2023 UK catalogue page no | 430 |
| 1 per box |
| 16-position channel/code selector |
| 3.7 volt Li-ion battery |
| 8 channels |
| Battery save |
| Single handset |
| Tri-coloured LED interface |
| Up to 9km range* |
| USB CPS interface |